Dostojni i Czcigodni Goście, Absolwenci, Drodzy Pedagodzy, kochani Uczniowie, Szanowni Sympatycy i Przyjaciele Naszej Szkoły.
Spotkamy się dzisiaj, aby uczestniczyć w niezwykłej uroczystości poświęconej obchodom Jubileuszu 100-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. Czuję się zaszczycony i wyróżniony, że jako kolejny dyrektor tej szkoły mam zaszczyt powitać tak licznie zgromadzonych – wyjątkowych i znakomitych Gości.
Państwa obecność jest potwierdzeniem wyjątkowości tego święta, jest dla nas wielkim wyróżnieniem i wyrazem głębokiej wdzięczności, że wspólnie możemy obchodzić dzisiejszą uroczystość.
Witam:
- Podsekretarza Stanu, Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych w Ministerstwie Finansów Pana Leszka Skibę
- Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Pana Sławomira Zawiślaka
- Panią Katarzynę Biszkont asystentkę Posła na Sejm RP Pana Jarosława Sachajko
- Panią Magdalenę Puchacz reprezentującą Senatora Senatu Rzeczpospolitej Polskiej Pana Jerzego Chróścikowskiego
- Jego Ekscelencję Biskupa Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej dr Mariana Rojka
- Wojewodę Lubelskiego Pana Przemysława Czarnka
- Członka Zarządu Województwa Lubelskiego Pana Arkadiusza Bratkowskiego reprezentującego Marszałka Województwa Lubelskiego – Pana Sławomira Sosnowskiego
- Lubelskiego Wicekuratora Oświaty – Pana Eugeniusza Pelaka reprezentującego Lubelskiego Kuratora Oświaty Panią Teresę Misiuk
- Prezydenta Miasta Zamość – Pana Andrzeja Wnuka
- Starostę Powiatu Zamość – Pana Henryka Mateja
- Przewodniczącego Rady Miasta – Pana Jana Wojciecha Matwiejczuka
- Zastępcę Prezydenta Miasta Zamość – Pana Andrzeja Zastapiło
- Dyrektora Wydziału Oświaty – Panią Agnieszkę Kowal wraz z pracownikami
- Kierownika Delegatury Lubelskiego Kuratora Oświaty Oddział w Zamościu – Pana Jana Lelonka wraz z pracownikami.
- Jego Magnificencję Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu Pana Prof. Waldemara Martyna
- Jego Magnificencję Rektora Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Zamościu Pana dra Jana Waszczyńskiego
- Pana Dziekana Wydziału Zarządzania i Administracji, Fizjoterapii i Pedagogiki Pana dra inż. Andrzeja Burdę reprezentującego Jego Magnificencję Rektora Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu Pana dra Stanisława Wieczorka
- Dyrektora Gimnazjum we Fraiburgu Panią dr Sybille Buske wraz z uczniami
- Dyrektorów Instytucji Oświatowych i Kulturalnych oraz Dyrektorów Szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
- Licznie zgromadzone Duchowieństwo, pracowników naukowych uczelni wyższych
- Absolwentów, Nauczycieli, Uczniów, Pracowników Szkoły, Rodziców i Przyjaciół Szkoły.
- Media
CZĘŚĆ I.
(HISTORIA, WYBITNE OSOBY, DOKONANIA)
Szanowni Państwo!
Niezwykłość tego miejsca, niepowtarzalna, piękna renesansowa architektura szkoły, jej klimat i historia sięgają początków 1595 r., kiedy to Kanclerz Wielki Koronny Jan Zamoyski powołał Akademię Zamojską, jako trzecią po Uniwersytecie Jagiellońskim i Wileńskim uczelnię w Polsce. Historyczne i naukowe znaczenie Akademii, postać Patrona – wybitnego polityka, dyplomaty, człowieka nauki i miłośnika sztuki oraz jego dokonania – przez stulecia wpływały na kształtowanie obecnego wizerunku szkoły.
Wyjątkowy dzień obchodów Jubileuszu 100-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu skłania mnie do głębokiej refleksji i pochylenia się nad dokonaniami minionych pokoleń. Stuletnia tradycja wychowywania młodzieży w duchu patriotyzmu, szacunku do drugiego człowieka i poszanowania nauki była najważniejszym przesłaniem tych wszystkich, którzy dbali o wizerunek szkoły. Niezwykle odpowiedzialne zobowiązanie utrzymania szkoły na wysokim intelektualnie i moralnie poziomie, a także dbałość o zabytkowy charakter budowli są wyrazem mojego wielkiego szacunku i zarazem podziękowaniem dla twórców tej szkoły – moich poprzedników – dla Kazimierza Lewickiego (pierwszego dyrektora szkoły), Adama Szczerbowskiego, Michała Bojarczuka, Kazimierza Mazurka, Bolesława Hassa, Zygfryda Bieleckiego, Haliny Chwiejczak, a także nauczycieli, uczniów, absolwentów, rodziców i przyjaciół Szkoły. To oni wszyscy swoją pracą, poświęceniem i osiągnięciami dodawali splendoru szkole i wpisali się w karty historii nie tylko miasta, ale również rozsławiali szkołę w kraju oraz poza jego granicami.
I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego wrosło w pejzaż miasta i stało się szkołą pokoleniową, w której naukę pobierało i wciąż pobiera wiele osób z tej samej rodziny.
Znaczące jest również to, że dzieje szkoły to istotna część historii miasta, której znakomitym wizerunkiem są ludzie wychowani i wykształceni w murach tej Szkoły.
Na przestrzeni 100 lat szkoła wykształciła 12834 absolwentów – ludzi świata nauki, prawników, lekarzy, nauczycieli, artystów, inżynierów, polityków, duchownych, przedsiębiorców – ludzi szlachetnych i wartościowych. W bogatą tradycję Szkoły wpisuje się wiele spektakularnych sukcesów. Każdego roku kilku – kilkunastu uczniów wpisuje się w poczet wybitnych wychowanków naszej Szkoły. Ostatnie półwiecze (49 lat) to 215 laureatów i finalistów centralnych olimpiad z 30 różnych dyscyplin naukowych z zakresu przedmiotów humanistycznych, przyrodniczych i ścisłych. To również dwa złote, jeden srebrny i jeden brązowy medal zdobyty na Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej.
CZĘŚĆ II.
(TERAŹNIEJSZOŚĆ I PRZYSZŁOŚĆ)
Szanowni Państwo!
Bogaty dorobek naukowy i kulturalny szkoły jest dla współczesnego pokolenia niezwykle inspirujący i motywujący, napawa dumą, ale również stawia wysokie wymagania. Wyróżnieniem i nieukrywaną radością jest dla mnie pełnienie od 14 lat funkcji dyrektora tej Szkoły. Wspominam rok 2002 r. wtedy obejmowałem stanowisko dyrektora tej szkoły i wiedziałem, że będę miał przyjemność pracować z osobami, które nie boją się wyzwań, i na których wsparcie będę mógł liczyć. Nie zawiodłem się! Wszyscy razem staramy się kultywować nie tylko stuletnią, ale wielowiekową tradycję. Działaniom naszym towarzyszy: szacunek do tradycji, utrzymanie wysokiej jakość kształcenia oraz nowoczesność. Możemy poszczycić się wysokim poziomem nauczania, sukcesami naszych uczniów i nauczycieli, absolwentami o trwałych wartościach etycznych, a także nieustanie rosnącym zainteresowaniem młodzieży nauką w naszym Liceum. Dbamy o poziom kształcenia, wprowadzamy liczne działania nowatorskie – innowacje i eksperymenty pedagogiczne. Bierzemy udział w ogólnopolskich projektach naukowych i interdyscyplinarnych. Prowadzimy długoletnią i twórczą współpracę z instytucjami działającymi na rzecz oświaty. Współpracujemy z wieloma ośrodkami akademickimi Krakowa, Lublina, Warszawy i Zamościa. Prowadzimy aktywną współpracę międzynarodową m.in. z Berthold-Gimnazjum we Freiburgu, z Izraelem oraz z Litwą.
Potwierdzeniem naszych wieloaspektowych działań są prestiżowe certyfikaty Posiadamy m.in. Certyfikat Szkoły o wysokiej jakości kształcenia, Certyfikat Szkoły Sukcesu, Certyfikat Innowacyjnej Szkoły, Certyfikat Srebrnej i Brązowej tarczy (oraz wiele innych).
Na sukces Naszej Szkoły składa się wieloletnia praca wyjątkowej, wysoko wykwalifikowanej oraz cieszącej się uznaniem i autorytetem Kadry Pedagogicznej.
Składam serdeczne podziękowanie Nauczycielom naszej szkoły, przedstawicielom władz oświatowych, samorządowych i wojewódzkich, Rodzicom i uczniom, pracownikom administracyjnym oraz zaprzyjaźnionym Instytucjom za pomoc i zaangażowanie, bez których nasze osiągnięcia i zmiany zachodzące w szkole byłyby niemożliwe.
To dzięki wspólnym wysiłkom możemy dzisiaj być dumni i mówić, że I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Zamościu było i jest Szkołą niezwykłą, o niepowtarzalnym klimacie, osiągnięciach i aspiracjach naukowych.
CZĘŚĆ III.
(ZAKOŃCZENIE)
Szanowni Państwo,
Historia szkoły dla każdego ma inny wymiar. Z sentymentem wspominamy swoją młodość, profesorów – mistrzów, ich życzliwość, przyjaźń i mądrość.
Mam nadzieję, że dzisiejszy dzień będzie miłą okazją do wspomnień i wzruszeń.
Serdecznie dziękuję Państwu za przybycie i uświetnienie swoją obecnością tak szczególnego dla nas dnia.
PRZESŁANIE…
Życzę wszystkim absolwentom, pracownikom pedagogicznym i administracyjnym oraz tym wszystkim, którzy w przyszłości będą uczyć się i pracować w murach tej szkoły, aby w Waszych sercach zawsze brzmiały słowa wpisane w Sztandar Szkoły:
BĄDŹ UKOCHANEJ OJCZYZNY PODPORĄ!