Rozpoczęcie roku szkolnego.
Na uroczystości szkolnej nie widać ani jednego mundurka harcerskiego. Na pierwszym posiedzeniu Rady Pedagogicznej przydzielono opiekuństwo nad organizacjami młodzieżowymi . Opiekę nad organizacją ZHP w roku ubiegłym miał prof. Zawadzki.
Ze względu na duży nawał pracy pan Zawadzki prosi o zwolnienie z tej funkcji. Rada Pedagogiczna przychyla się do prośby p. Zawadzkiego, który na to stanowisko proponuje prof. Wołocha. Pracę z harcerzami zaczynam od zorientowania sie jaka jest aktualna sytuacja w drużynie. Funkcję drużynowego pełni pwd Jerzy Lawgmin uczeń kl. XI. Drużyna w roku szkolnym 1963/64 liczyła 40 członków. Większość harcerzy to uczniowie klas X i XI tych. Ze względu na duży nawał pracy nad przygotowaniem się do matury uczniowie klas jedenastych wycofali się z życia i działalności harcerskiej. Sam drużynowy prosi o zwolnienie, twierdząc, że nie wie co ma robić z drużyną. Działalność drużyny ograniczała się do organizowania kominków. Aktualny stan liczbowy na dzień 10.IX.1964 – 20 harcerzy. Drużyna nie posiada żadnego inwentarza na stanie. Brak również jakiejkolwiek dokumentacji . Sytuacja jest bardzo ciężka.
Trzeba zaczynać pracę od podstaw. Tym bardziej ciężko mi jest prowadzić drużynę starszą, że nie mam w tym kierunku żadnego przygotowania. Nigdy nie prowadziłem drużyny starszej, a przez ostatnie dwa lata nie brałem czynnego udziału w pracy harcerskiej. W październiku Komenda Hufca wysyła mnie na kurs podharcmistrzowski do C.S.I.Z. w Cieplicach. Po powrocie z kursu zabieram się z całym zapałem do pracy.
Na harcerskie Dni Gotowości 12 -15 X 1964 wyznaczamy drużyny w szkole. Zadanie to nie zostało zrealizowane.
Na harcerski uroczysty apel stawiło się 20 harcerzy z tego 50% nie posiada mundurków.
Miesiąc listopad poświęcamy akcji szkoleniowej. Zadania postawione przed Drużyną w m – cu wrześniu i październiku zostały zrealizowane ale nie całkowicie. Harcerze nie czują się odpowiedzialni za postawione przed nimi zadania.
Z klas ósmych początkowo zgłosiło się około 20 nowych harcerzy. W klasach dziewiątych znalazło się tylko kilku zapalonych harcerzy. Byli to z klas dziewiątych: Stefan Siegieńczuk, Stanisław Lawgmin i Andzrzej Gębala. Z klas dziewiątych: Wiatrzyk Grzegorz, Piotr Wysocki i Jan Szczerba. Przy pomocy w/w zorganizowaliśmy przeszkolenie dla harcerzy a później dla większości młodzieży klas VIII i IX – tych. na tematy:
– Rola i zadania drużyny harcerskiej w szkole
– System pracy drużyny starszoharcerskiej
– Organizacja dróżyny starszoharcerskiej
– Ustrój wewnętrzny drużyny
– Aktualne założenia ZHP w świetle uchwał III Wolnego Zjazdu ZHP
– Rola i zadania szczepu i ośrodka
– System zdobywania znaków i mian.
W wyniku tej akcji duży procent młodzieży zgłosił się do harcerstwa. Jak przedstawia się stan drużyn na dzień 1 stycznia 1965r. Założyliśmy liczną drużynę (38 harcerzy ) w klasie VIIIa i VIIIb. Powołano do życia po jednym zastępie w klasach dziewiątych. Powstały dwie nowe dużyny w internacie i przy szkole Młodzieżowy Krąg Instruktorski skupiający 14 członków młodzieży starszej. Pierwsze założenie – wzrost liczbowy drużyny zostało w pełni osiągnięte. Ponieważ praca z taką ilością harcerzy była bardzo ciężka, postanowiliśmy usprawnić kierowanie pracą i pracować akcjami.
Rozpoczęliśmy przygotowania do założenia szczepu.
Zorganizowano naradę aktywu harcerskiego z Dyrekcją szkoły na której przedyskutowano to zagadnienie. Uchwalono, że dla dobra organizacji, sprawniejszego kierowania pracą i lepszej współpracy między drużynami zachodzi konieczność założenia szczepu. W porozumieniu z Komendą Hufca ustaliliśmy datę uroczystości założenia szczepu na dzień 16 stycznia 1965r. Do tego czasu zastępami pracowano nad prawem harcerskim i przyrzeczeniem. Instruktorzy młodzieżowi z klas X i XI tych przygotowali się do złożenia zobowiązania. W dniu 20 XII. Odbyła się zbiórka mundurowa.
FERIE ZIMOWE
1964/65
Okres ferii zimowych to okres organizowania zimowisk. W zimowisku organizowanym przez Komendę Hufca w Zwierzyńcu wzieło udział trzech druhów z naszych drużyn. Byli to :
Szczerba Jan
Grzegorz Wiatrzyk
Stefan Siegieńczuk
W zimowisku organizowanym przez Komendę Chorągwi w Puławach dla Młodzieżowych Kręgów Instruktorskich udział wzięli z naszego kręgu:
Andrzej Gębala
Ryszard Dąbrowski
Ponadto zorganizowaliśmy zimowisko dla dziesięciu harcerzy w Zwierzyńcu. Zimowisko to trwało 7 dni. Udział w nim wzięli następujący druhowie:
Jerzy Lawgmin
Tadeusz Kucharski
Andrzej Paluch
Witold Duda
Paweł Duda
Piotr Wysocki
Miłosz Szponar
Gerard Urbaniak
Janusz Urbaniak
Na zimowisku tym rozpoczęliśmy szkolenie MKI. Drugą ciekawą akcją było zdobywanie odznaki MOSO.
Wszyscy z uczestników zdobyli odznakę z najmniej trzema sprawnościami . Na zimowisko otrzymaliśmy dotacje z Komitetu Rodzicielskiego w wysokości 500zł. Odpłatność uczestników wynosiła po 30 zł.
16 . styczeń 1965 rok
Uroczysta Zbiórka Założenia Szczepu
W dniu 16 stycznia 1965 r. odbyła się w naszej szkole wielka uroczystość. W auli szkolnej zebrali się wszyscy harcerze, zaproszone harcerki z II Lic. Ogólnokształcącago, zaproszeni goście z ZMS oraz dyrekcja szkoły i komendant Hufca hm. Ryszard Polski. Drużyny harcerskie i Młodzieżowy Krąg Instruktorski ustawiły się w czworoboku. Dh. S. Lawgmin odebrał raport od drużynowych i złożył pwd. Wołochowi, który złożył Komendantowi Hufca. Następnie został odczytany rozkaz następującej treści.
ZHP I Szczep Harcerzy w zamościu Zamość 16. I.1965.
Rozkaz Nr. 1 /65
- Wyciąg z r – zu. Komendy Hufca Nr 1/65
p.3 Przyjęcie drużyn
Z dniem 1 stycznia 1965 zatwierdzam powstanie I Szczepu Harcerskiego przy I Lo Ogólnokształcącym
p.7 Mianowania
Szczepowym I Szczepu Harcerskiego przy I Lo Ogólnokształcącym w Zamościu mianuję pwd Janusza Wołocha komendant Hufca R. Polski
- Dopuszczenie do przyrzeczenia harcerskiego
- Dopuszczenie do zobowiązania instruktorskiego
- Mianowania drużynowych:
I ZDH – Stefan Siegieńczuk
123 ZDH – Marek Woliński
124 ZDH – Grzegorz Wiatrzyk
125 ZDH – Jan Szczerba
Przewod. MIK – Andrzej Gędala
- Powołanie Rady Szczepu
Szczepowy pwd Janusz Wołoch
Z- ca Stanisław Lawgmin
Członkowie: S. Siegieńczuk
- Wiatrzyk
- Szczerba
- Woliński
- Gębala
Podpisał Szczepowy J. Wołoch
Następnie odbyło się uroczyste złożenie przyrzeczenia harcerskiego i zobowiązania instruktorskiego.
Po częsci oficjalnej odśpiewano hymn harcerski i odbył się wieczorek taneczny. Do tańca przygrywała nasza harcerska kapela pod przewodnictwem Stefana Siegieńczuka.
W Szkolnej gazetce harcerskiej ukazał się w dniu 20.I.1965 artykuł następującej treści.
Niedawno w naszej szkole został założony pierwszy na terenie Zamościa szczep. Uroczystość założenia szczepu zbiegała się z przyrzeczeniem harcerskim i zobowiązaniem instruktorskim. Na początku drużynowi złożyli raport szczepowemu prof. Wołochowi, który następnie przedłożył go komendantowi hufca druhowi Polskiemu. Potem odczytany został rozkaz o utworzeniu szczepu. Po odśpiewaniu kilku pieśni odbyła się uroczystość składania przyrzeczenia harcerskiego i zobowiązania instruktorskiego. Zobowiązania przyjmował druh harcmistrz Ryszard Polski. Odśpiewanie hymnu zakończyło część oficjalną uroczystości. Następnie odbył się wieczorek taneczny na który wyjątkowo licznie przybyły druhny z Liecum Żeńskiego. Uroczystość naszą uświetnił swoim przybyciem dyrektor naszego Liceum Michał Bojarczuk.
W w/w imprezie udział wzięło 15 harcerzy naszego Szczepu. Impreza bardzo udana i pożyteczna.
W konkursach organizowanych w czasie spotkania nasi harcerze zdobyli pięć nagród indywidualnych.
8 MARCA 1965
Ostatni okres był bardzo pracowity dla naszych harcerzy. Dużo trudności sprawiały przygotowania do Święta Kobiet. Dobrze popisał się zespół harcerski na akademi zorganizowanej 8 marca. Dzięki wysiłkom instruktorów znowu rozpoczęła działalność druga dróżyna z internatu. Kadra instruktorska miała w ostatnim okresie wiele zebrań i zlotów. Bardzo pożyteczne było spotkanie w Szczebrzeszynie w którym brali udział drużynowi wszystkich drużyn starszoharcerskich. Obecnie robimy przygotowania do zdobycia miana szczepu sztandarowego.
Spostrzeżenia reportera
Obecnie najlepiej pracującą drużyną jest drużyna Stefana Siegienczuka. Stworzyła ona swój zespół muzyczny, który współpracował z ZMS – em w organizowaniu zgaduj – zgaduli. Inne drużyny nie przejawiają większej działalności. Drużyna klas ósmych robi co prawda stoliki na nasze potrzeby, ale to wszystko jest mało. Dróżyna z internatu ma bardzo ambitne plany, które jednak w szybszym tempie należałoby realizować. Drużyny te usprawiedliwia fakt, że są dopiero w stadium organizacji i nie nie posiadają odpowiednich kadr. Natomiast w skład drużyny Siegieńczuka wchodzi kilku starych harcerzy. Nie umniejsza to jednak zasług drużyny i drużynowego.
Zespół orkiestralny
„WODNIACY”
Z inicjatywy Stefana Siegieńczuka powstał w naszym szczepie zespół orkiestralny. Zespół początkowo ma niewielki repertuar, ale prezentuje się bardzo ładnie w białych tropikach. Cieszy nas wszystkich fakt, że zespół nasz ma bardzo ambitne plany. W skład zespołu wchodzą na stałe pracujący druhowie:
Stefan Siegieńczuk – akordeon
Tadeusz Winniczuk – fortepian
Janek Malinowski – perkusja
Adam Szubtarski – trąbka
Janek Kalisz – trąbka
Życzymy naszym chłopcom dużo sukcesów na scenach i dalszego rozwoju w zespół wokalny.
Konfercncja sprawozdawczo – wyborcza
Hufca – Zamość
W konferencji brali udział delegaci naszego szczepu. Większość naszych harcerzy brała udział podczas konferencji jako drużyna porządkowa. Poza tym delegacja szczepu złożyła życzenia Konferencji. Na konferencję Lubelskiej Chorągwi ZHP został wybrany delegatem m.in. nasz szczepowy Janusz Wołoch.
Zjazd Chorągwiany w Lublinie. Na pierwszym planie delegacja z Zamościa.
Harcerski Alert 1965
Po usłyszeniu komunikatu radiowego o rozpoczęciu alertu dh szczepowy otworzył otrzymaną kopertę z wykazem zadań do wykonania podczas trwania alertu. Zwołano zbiórkę alarmową szczepu i przydzieliliśmy zadania wszystkim drużynom. Następnego dnia drużyny przeprowadziły zwiady i zameldowały w Komendzie Hufca o rozpoczęciu akcji. Członkowie naszego Hki otrzymali od Komendy Hufca zadanie – skontrolowania w jakim stopniu drużyny wiejskie przystąpiły do realizacji zadań Alertu. W pierwszym dniu Alertu cały stan szczepu z dużym poświęceniem przystąpił do akcji. Nieudolnie wyszło to drużynie 123 (Wolińskiego).
Drużyna Stefana Siegieńczuka odkryła miejsce wielkich zbrodni hitlerowskich przy Szkole Rolniczej w Janowicach.
Drużyna Grześka Wiatrzyka – miejsce mordowania żydów przy ul Spadek.
Drużyna Jasia Szczerby odkryła miejsce bestialskich mordów w Wysokiem p. Zamość.
Drużyna Marka Wolińskiego zaopiekowała się miejscem uświęconym krwią wymordowanych polaków przy szkole (ul. Akademicka).
Wszystkie miejsca uporządkowano, złożono hołd pomordowanym, złożono wiązanki kwiatów i zaciągnięto harcerskie warty przy tych miejscach.
Drugi dzień alertu poświęciliśmy na opisanie miejsc zbrodni, oraz wykonanie mapki terenu z uwzględnieniem tych miejsc. Meldunki z wykonanych zadań wysłano do Głównej Kwatery Harcerstwa.
HARCERZE dla swego środowiska
W okresie jesiennym harcerze naszej szkoły wzieli czynny udział w pracy społecznej przy budowie parkanu. Wykonano czynem społecznym pracę, której wartość wynosi kilkanaście tysięcy złotych.
Wykarczowano żywopłot przy boisku szkolnym od ul. Akademickiej.
Usunięto stary płot z siatki długości około 200 m.
Wykonano wykop pod fundament parku przy ul. Akademickiej / głębokość wykopu 80 cm, szer. 50 cm,
Długość około 200 m.
1 Maja
Jako jedno z zobowiązań pierwszomajowych harcerzy to: przygotowanie upominków i części artystycznej na akademię pierwszomajową w Sochach. Po długich przygotowaniach w przed dzień Święta Pracy wyruszyliśmy do Soch. Do Zwierzyńca dojechaliśmy autobusem a dalej przez las piechotą. Wesoła była podróż z pieśnią na ustach, przy akompaniamencie orkiestry harcerskiej. W szkole w Sochach odbyła się akademia. Do dzieci przemówił dyrektor Bojarczuk. Następnie zespół harcerski przygotował montaż, który przedstawił zebranym. Na zakończenie orkiestra odegrała kilka melodii. Następnie złożono wiązanki kwiatów przy pomniku ofiar pomordowanych przez najeźdźców hitlerowskichi na cmentarzu.
Marsz do Soch
Delegacja Szczepu na tle pomnika ofiar pomordowanych przez hitlerowców w Sochach.
Bardzo ładnie prezentowali się harcerze I Szczepu podczas defilady pierwszomajowej.
Kolumnę harcerzy prowadził z-ca szczepowego dh Lawgmin. Za nim dh Dąbrowski niósł proporczyk. W dalszej kolejności szli wodniacy w białych tropikach i granatowych beretach. Na końcu harcerze w zielonych mundurkach.
Harcerze w oczekiwaniu na zbiórkę.
Harcerze I Szczepu podczas pochodu pierwszomajowego.
Fragment pochodu.
Harcerze na wiecu pierwszomajowym.
Biwak harcerzy I Lic. Ogólnokształcącego Maj 1965r.
Na apelu porannym.
Smacznie będzie smakował wspólnie przyrządzony obiad.
W czasie wolnym przed namiotem.